Bilim Teknik

Uzaya gidecek ilk Türk: Korkmuyorum, İstanbul'da yaşamak daha tehlikeli

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Uzay Mühendisliği okuyan Halil Kayıkçı, uzaya giden ilk Türkiye vatandaşı olacak

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Uzay Mühendisliği okuyan Halil Kayıkçı, uzaya giden ilk Türkiye vatandaşı olacak. Kayıkçı, “Uzay yolculuğundan korkmuyorum çünkü İstanbul’da yaşamak daha tehlikeli bence” dedi.

Habertürk’ten Ümran Avcı‘nın haberine göre, İTÜ’de uzay mühendisliği okuyan ve en büyük hayali uzaya gitmek olan Kayıkçı’nın yolculuğu için yeni tarih 2017 oldu. NASA’da çalışmanın çocukluk hayali olduğunu belirten Kayıkçı, “Yüzde 98, 99 ihtimalle Churasan diye Karayip adası var. Biz oradaki uzay limanında aracımıza binip roketlerimizi çalıştıracağız. 2 kişilik uzay aracında co-pilot gibi olacağım.” açıklamasında bulundu.

“Eve giderken daha tedirgin oluyorum”

“Uzay yolculuğundan korkmuyorum çünkü İstanbul’da yaşamak daha tehlikeli bence. Eve giderken daha fazla tedirgin oluyorum” diye konuşan Kayıkçı, ders esnasında arkadaşlarının “Bir şirket uzaya turist götürüyormuş” sözü üzerine “Neden o ben olmayayım?” diyerek harekete geçtiğini anlattı.

Çekiliş ve testler sonrası Türkiye’de ilk 3’e giren Kayıkçı, ardından NASA’da 60 ülkeden 107 kişi ile 1 haftalık eğitimden geçti, uzay yolculuğu biletini alan 23 kişiden biri oldu.

 

Yukarı